Festiwal 3xRóżewicz 2023

Premiera „Kartoteki” Teatru im. Stefana Jaracza

Teatralnym finałem Festiwalu była prapremiera „Kartoteki” Teatru im. S. Jaracza w Łodzi w 102. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza (9 października). Spektakl w reż. Rolfa Alme brawurowo wykonało pięciu młodych aktorów, doskonale operując słowem, dźwiękiem, mimiką i gestem w bardzo oszczędnej scenografii. Po prapremierze festiwalowa publiczność spotkała się z twórcami przedstawienia, z aktorami i reżyserem. Rozmawiali o pracy nad spektaklem, interpretacji tekstu czy współczesnej recepcji dramatu. Sam reżyser wskazywał na trudności językowe i translacyjne „Kartoteki”.

„Wyskubki” Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Minimalistyczną „Kartotekę” radomszczanie mogli skonfrontować z kolorowymi „Wyskubkami” prezentowanymi dwa dni wcześniej, w sobotę 7 października. Wrocławski Teatr Współczesny przeniósł widzów na wieś, zaprosił na wyskubki czyli „wspólne skubanie, gadanie, śpiewanie i tańczenie”. Barwny folklor wybrzmiewał z kostiumów, scenografii, a przede wszystkim z tańca, śpiewu, rozmów i muzyki na żywo tworzonej przez Aleksandra Brzezińskiego. Przedstawienie to sceniczne show, którego dramaturgię budowały wiersze i fragmenty opowiadań Tadeusza Różewicza (m.in. z tomów: „Matka odchodzi”, „Kup kota w worku”, „Pięć poematów”, „Echa leśne” i „Poemat otwarty”). Po spektaklu reżyserowanym przez Pawła Kamzę odbyło się spotkanie z aktorami. Publiczność przywitała i pożegnała twórców jedną z charakterystycznych dla przedstawienia przyśpiewek.

Widowisko słowno-muzyczne „Dwa punkty widzenia”

W teatralnym nurcie zrealizowano też widowisko słowno-muzyczne „Dwa punkty widzenia”, które 6 października otwierało Festiwal 3 x Różewicz. Widowisko stworzyli młodzi radomszczańscy artyści, a wyreżyserował je Piotr Zygma. W rolach głównych wystąpili aktorzy młodego pokolenia: Julia Mika i Mateusz Więcławek. Multimedia, słowo i ekspresyjna gra aktorska połączyły się na scenie w teatralną całość. Kanwą opowiadanej historii były wiersze Artura Piotra Kmiecika, laureata ubiegłorocznego konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza.

Wystawy

Po widowisku „Dwa punkty widzenia” organizatorzy zaprosili publiczność na otwarcie dwóch wystaw: wystawy „Pinakoteka Różewicza” autorstwa Tatiany Hołowni i wystawy fotograficznej Marcina Mielczarka, dokumentująca Festiwal 3xRóżewicz 2022. Z Tatianą Hołownia uczestnicy festiwalu spotkali się także podczas panelu dyskusyjnego „Italia Różewicza”.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Tadeusza Różewicza

Drugi dzień Festiwalu, 7 października, rozpoczął się przesłuchaniami w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. Tadeusza Różewicza. Do turnieju słowa stanęło 23 recytatorów a oceniało ich jury w składzie: Anita Pawlak Zygma, Julia Mika i Mateusz Więcławek.

Panel dyskusyjny „Musca domestica. Epifanie Tadeusza Różewicza”

Na Festiwal przyjechała dr Maja Dziedzic, z którą widzowie spotkali się w sobotnie popołudnie podczas panelu dyskusyjnego „Musca domestica. Epifanie Tadeusza Różewicza”. Panel był próbą odpowiedzi na pytanie jaką rolę w twórczym życiu poety, odgrywały …owady. Na przykładzie fragmentów utworów dramaturga dyskutowano o ich metaforycznym, alegorycznym ujęciu.

Gra miejska „Miasto Różewiczów”

8 października, to trzeci dzień Festiwalu, który rozpoczął się grą miejską „Miasto Różewiczów”. Uczestnicy gry miejskiej otrzymywali karty ze wskazówkami, które prowadziły ich do rozwiązywania zagadek związanych z Różewiczami. Gra odbyła się w ulubionym parku Tadeusza Różewicza – Parku Świętojańskim.

Laureat XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza

W niedzielę zaprezentowano też debiutancki tomik laureata XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Konkurs ogłoszono kilka miesięcy wcześniej – 25 maja, w rocznicę urodzin Janusza Różewicza. Spotkanie z laureatem – Michałem Piotrem Krzemińskim było okazją do rozmowy o trudnym procesie tworzenia i patronie konkursu – Januszu Różewiczu. W drugiej części spotkania Edytę Jachowicz – Bąk. To autorka cyklu poetyckiego „Opowieści starego kredensu”, która zdobyła wyróżnienie podczas ubiegłorocznego konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza.

W celu upamiętnienia rocznicy śmierci Janusza Różewicza (7 listopada) i Stanisława Różewicza (9 listopada) Sceny Poezji MDK zaprezentowała (10 listopada) program poetycki „Miejsce urodzenia” poświęcony braciom Różewiczom. Program był też okazją do uroczystego podsumowania festiwalu.

Scroll to Top
Skip to content