Festiwal 3xRóżewicz 2023
Premiera „Kartoteki” Teatru im. Stefana Jaracza
Teatralnym finałem Festiwalu była prapremiera „Kartoteki” Teatru im. S. Jaracza w Łodzi w 102. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza (9 października). Spektakl w reż. Rolfa Alme brawurowo wykonało pięciu młodych aktorów, doskonale operując słowem, dźwiękiem, mimiką i gestem w bardzo oszczędnej scenografii. Po prapremierze festiwalowa publiczność spotkała się z twórcami przedstawienia, z aktorami i reżyserem. Rozmawiali o pracy nad spektaklem, interpretacji tekstu czy współczesnej recepcji dramatu. Sam reżyser wskazywał na trudności językowe i translacyjne „Kartoteki”.
„Wyskubki” Wrocławskiego Teatru Współczesnego
Minimalistyczną „Kartotekę” radomszczanie mogli skonfrontować z kolorowymi „Wyskubkami” prezentowanymi dwa dni wcześniej, w sobotę 7 października. Wrocławski Teatr Współczesny przeniósł widzów na wieś, zaprosił na wyskubki czyli „wspólne skubanie, gadanie, śpiewanie i tańczenie”. Barwny folklor wybrzmiewał z kostiumów, scenografii, a przede wszystkim z tańca, śpiewu, rozmów i muzyki na żywo tworzonej przez Aleksandra Brzezińskiego. Przedstawienie to sceniczne show, którego dramaturgię budowały wiersze i fragmenty opowiadań Tadeusza Różewicza (m.in. z tomów: „Matka odchodzi”, „Kup kota w worku”, „Pięć poematów”, „Echa leśne” i „Poemat otwarty”). Po spektaklu reżyserowanym przez Pawła Kamzę odbyło się spotkanie z aktorami. Publiczność przywitała i pożegnała twórców jedną z charakterystycznych dla przedstawienia przyśpiewek.
Widowisko słowno-muzyczne „Dwa punkty widzenia”
W teatralnym nurcie zrealizowano też widowisko słowno-muzyczne „Dwa punkty widzenia”, które 6 października otwierało Festiwal 3 x Różewicz. Widowisko stworzyli młodzi radomszczańscy artyści, a wyreżyserował je Piotr Zygma. W rolach głównych wystąpili aktorzy młodego pokolenia: Julia Mika i Mateusz Więcławek. Multimedia, słowo i ekspresyjna gra aktorska połączyły się na scenie w teatralną całość. Kanwą opowiadanej historii były wiersze Artura Piotra Kmiecika, laureata ubiegłorocznego konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza.
Wystawy
Po widowisku „Dwa punkty widzenia” organizatorzy zaprosili publiczność na otwarcie dwóch wystaw: wystawy „Pinakoteka Różewicza” autorstwa Tatiany Hołowni i wystawy fotograficznej Marcina Mielczarka, dokumentująca Festiwal 3xRóżewicz 2022. Z Tatianą Hołownia uczestnicy festiwalu spotkali się także podczas panelu dyskusyjnego „Italia Różewicza”.
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Tadeusza Różewicza
Drugi dzień Festiwalu, 7 października, rozpoczął się przesłuchaniami w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. Tadeusza Różewicza. Do turnieju słowa stanęło 23 recytatorów a oceniało ich jury w składzie: Anita Pawlak Zygma, Julia Mika i Mateusz Więcławek.
Panel dyskusyjny „Musca domestica. Epifanie Tadeusza Różewicza”
Na Festiwal przyjechała dr Maja Dziedzic, z którą widzowie spotkali się w sobotnie popołudnie podczas panelu dyskusyjnego „Musca domestica. Epifanie Tadeusza Różewicza”. Panel był próbą odpowiedzi na pytanie jaką rolę w twórczym życiu poety, odgrywały …owady. Na przykładzie fragmentów utworów dramaturga dyskutowano o ich metaforycznym, alegorycznym ujęciu.
Gra miejska „Miasto Różewiczów”
8 października, to trzeci dzień Festiwalu, który rozpoczął się grą miejską „Miasto Różewiczów”. Uczestnicy gry miejskiej otrzymywali karty ze wskazówkami, które prowadziły ich do rozwiązywania zagadek związanych z Różewiczami. Gra odbyła się w ulubionym parku Tadeusza Różewicza – Parku Świętojańskim.
Laureat XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza
W niedzielę zaprezentowano też debiutancki tomik laureata XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Konkurs ogłoszono kilka miesięcy wcześniej – 25 maja, w rocznicę urodzin Janusza Różewicza. Spotkanie z laureatem – Michałem Piotrem Krzemińskim było okazją do rozmowy o trudnym procesie tworzenia i patronie konkursu – Januszu Różewiczu. W drugiej części spotkania Edytę Jachowicz – Bąk. To autorka cyklu poetyckiego „Opowieści starego kredensu”, która zdobyła wyróżnienie podczas ubiegłorocznego konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza.
W celu upamiętnienia rocznicy śmierci Janusza Różewicza (7 listopada) i Stanisława Różewicza (9 listopada) Sceny Poezji MDK zaprezentowała (10 listopada) program poetycki „Miejsce urodzenia” poświęcony braciom Różewiczom. Program był też okazją do uroczystego podsumowania festiwalu.