Festiwal 3xRóżewicz 2022
W rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza 24 kwietnia rozstrzygnięto II. Konkurs Recytatorski im. Tadeusza Różewicza. W scenicznych zmaganiach wzięło udział kilkudziesięciu uczestników. Finaliści konkursu wystąpili w widowisku „Pewnego razu”, które wystawiono na finał festiwalu. 25 maja w rocznicę urodzin najstarszego z braci ogłoszono XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza. Nagroda główna to wydanie debiutanckiego tomiku wierszy zwycięzcy. Spotkanie z laureatem odbyło się podczas listopadowej odsłony festiwalu.
Listopadowe wydarzenia rozpoczęły warsztaty teatralno-filmowe. Młodzież przez trzy festiwalowe dni ćwiczyła dykcję, mowę ciała i ruch sceniczny. Zdobyte umiejętności wykorzystano podczas występu w widowisku słowno – muzycznym „Pewnego razu”.
Oficjalnym otwarciem festiwalu był wernisaż wystawy „3 x Różewicz”. Ekspozycja dokumentuje różewiczowską spuściznę. W Galerii MDK prace Mirosława Kercza przeniosły w fotograficzną podróż po historii festiwalu. Zdjęcia Czesława Polcyna, Włodzimierza Tyczyńskiego i Karola Walaszczyka pokazały Stanisława Różewicza prywatnie, podczas pobytu w Radomsku. Wielkoformatowe grafiki i zdjęcia przekazane przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie przypomniały o twórczości Janusza i Tadeusza Różewiczów. Wystawę współrealizowano z Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego w Radomsku i Towarzystwem Fotograficznym im. Edmunda Osterloffa. Tadeusz Różewicz wielokrotnie podkreślał, że najstarszy z braci Janusz Różewicz wywarł niezwykły wpływ na ich twórczość i późniejsze artystyczne życie. Dlatego pierwszą festiwalową rozmowę koordynator Festiwalu 3 x Różewicz Jolanta Dąbrowska przeprowadziła z Moniką Nowak, autorką kompleksowej biografii Janusza Różewicza pt. „Janusz Różewicz. Człowiek słowa”. Książka powstała w części na podstawie pracy magisterskiej Moniki Nowak, napisanej w 2012 roku w Katedrze Edytorstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, zatytułowanej „Janusz Różewicz – twórca niespełniony. Poezja, proza, wspomnienia”. Pierwszym wydarzeniem teatralnym był spektakl „W tłumaczeniu”. To performatywny monodram Adama Stoyanova, wybitnego głuchego poety i aktora, który wspólnie z tłumaczką, Katarzyną Głozak, próbuje przekazać utwory Różewicza w polskim języku migowym. Realizatorzy, Wrocławski Teatr Współczesny, Wojciech Ziemilski i Wojciech Pustoła, sprawili, że poezja Różewicza po raz kolejny ujawnia nieoczywiste interpretacje i zaskakujące, a czasem kontrowersyjne sensy. O trudnościach jakie powstawały podczas tworzenia spektaklu opowiedział reżyser Wojciech Ziemilski, podczas spotkania z publicznością w festiwalowej Klubokawiarni.
26 listopada
Po warsztatach teatralno-filmowych, gości i publiczność zaproszono na spacer śladami braci Różewiczów. Marta Renik instruktor Miejskiego Domu Kultury oprowadziła spacerowiczów po miejscach Różewiczom bliskich: m.in. ulicach, parkach, wskazała lokalizację gimnazjum, w którym się uczyli i kamienicy, w której mieszkali. Później festiwalowi goście wzięli udział w panelu dyskusyjnym z Magdaleną Grochowską autorką książki „Różewicz. Rekonstrukcja” tom 1. To publikacja, która próbuje odtworzyć życiorys Tadeusza Różewicza, rozpoczynając od dziejów rodziny Różewiczów, przez kolejne etapy życia dramaturga. Ważnym punktem odniesienia jest tutaj Radomsko, dlatego zorganizowane spotkania w miejscu urodzenia artysty było niezwykle cenne. Autorka chętnie odpowiadała na pytania i przybliżała nieznane dla wielu oblicze poety. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Radomsku. Monodram „Różewiczogranie” to wyjątkowa i bardzo osobista kreacja aktorska Wiesława Komasy i jednocześnie kolejna propozycja teatralna festiwalu. Spektakl wypełniły m.in. fragmenty „Kartoteki rozrzuconej” i wiersze z różnych okresów twórczości Różewicza. Po monodramie publiczność spotkała się z Wiesławem Komasą podczas kameralnej rozmowy w Klubokawiarni festiwalowej.
27 listopada
Ostatniego dnia festiwalu podsumowano warsztaty filmowo – teatralne, które były szczególną formą aktywności i ekspresji twórczej. Były też wstępem do spotkania z reżyserem filmowym Andrzejem Sapiją autorem książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”. Artysta przez wiele lat dokumentował życie Tadeusza Różewicza, czego efektem było kilka filmów dokumentalnych. W książce, o której m.in. opowiadał w Radomsku, odnaleźć można zapis rozmów Andrzeja Sapiji z Tadeuszem Różewiczem oraz rozmowy z wybitnymi twórcami polskiej kultury, którzy mierzyli się z dorobkiem artysty. Finałowym wydarzeniem teatralnym było widowisko słowno-muzyczne „Pewnego razu”. Na scenie wystąpili lokalni artyści, amatorzy i zawodowcy. Kanwą widowiska były wiersze Natalii Wawrzyniak, ubiegłorocznej laureatki XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. W widowisku wystąpili m.in. zwycięzcy Konkursu recytatorskiego im. Tadeusza Różewicza. DrumGullion – pod takim pseudonimem kryje się zwycięzca XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Artur Piotr Kmiecik na co dzień mieszka w Irlandii Północnej. Kiedyś wykładowca języka angielskiego, pisze z zamiłowania. Dzięki konkursowi wydał swój pierwszy tomik poetycki pt. „Wiersze zbierane w Tollymore Park”. Rozmowa z laureatem, którą poprowadziła Beata Anna Symołon odbyła się w Klubokawiarni festiwalowej, w której spotkali się także laureaci Konkursu recytatorskiego im. Tadeusza Różewicza. Była to okazja do podsumowania i oficjalnego zakończenia tegorocznego Festiwalu 3 x Różewicz.