Różewicz Open Festiwal - 2019

Różewicz Open Festiwal - 2019

ROK 2019

9 - 14 października. W tym roku organizatorzy zdecydowali o poszerzeniu formuły. Obok twórczości głównych patronów, braci Janusza, Tadeusza i Stanisława na festiwalu pojawiła się też spuścizna literacka Witolda  Gombrowicza.

a) prezentacje teatralne

Pokazano „Ferdydurke”, koprodukcję warszawskiego Teatru Dramatycznego i Malabar Hotel. Przedstawienie wyreżyserowała Magdalena Miklasz. Na radomszczańskiej scenie wystąpili Waldemar Barwiński, Anna Gorajska, Magdalena Smalara, Mateusz Weber, Łukasz Wójcik, Marcin Bartnikowski, Marcin Binkowski, Anna Stela. Spektakl przeznaczony był dla widzów od 16. roku życia. Najbardziej znany tekst Witolda Gombrowicza w jednej z najnowszych interpretacji otworzył radomszczański festiwal. Festiwal zakończył „Deprawator” stołecznego Teatru Polskiego. Spektakl wyreżyserował Maciej Wojtyszko. Wystąpili: Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak, Katarzyna Skarżanka, Magdalena Zawadzka, Paweł Krucz, Wojciech Malajkat, Andrzej Seweryn. Tym razem na scenie opowiedziano historię spotkania Witolda Gombrowicza z Czesławem Miłoszem i Zbigniewem Herbertem. W czasie festiwalu widzowie obejrzeli też dwa monodramy. Pierwszy to „Powroty do odejścia Głodomora”. Spektakl oparty na jednym z najbardziej znanych tekstów Tadeusza Różewicza – „Odejściu Głodomora” zaprezentował aktor i poeta Bogusław Kierc. Artysta wcześniej wcielał się w tę postać wielokrotnie na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. „Powroty do Odejścia Głodomora” to nawiązanie do wszystkich tych prezentacji. Spektakl wyjątkowy, bo było to pożegnanie Bogusława Kierca z tą aktorską kreacją. Drugi monodram to sceniczna interpretacja dramatu „Stara kobieta wysiaduje” w wykonaniu Lidii Danylczuk, aktorki „Teatru w koszyku” z Ukrainy. Radomszczańska Scena Poezji przygotowała czytanie performatywne tekstów Tadeusza Różewicza. W spektaklu „gdzie ja jestem” wyreżyserowanym przez Małgorzatę Wesołowską wystąpili: Elżbieta Jóźwiak, Przemysław Klekot, Janusz Kucharski, Milena Nowakowska, Alicja Soczyńska, Grażyna Śliwakowska.

b) imprezy towarzyszące

Prezentacjom teatralnym towarzyszył blok tematycznych imprez: zorganizowano wystawy, dyskusję, warsztaty. Podczas festiwalu odbył się wernisaż wystawy fotografii teatralnej „Kobiece kadry”. Autor, Mirosław Kercz jest radomszczańskim fotografikiem, który od początku dokumentuje Różewicz Open Festiwal. Tym razem uwagę poświęcił kobietom, aktorkom, które występowały na scenie MDK w inscenizacjach dramatów Tadeusza Różewicza. Wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna. Ekspozycja prezentowana była w galerii MDK. Z Teatru im. S. Jaracza z Łodzi przyjechała wystawa "Sztuczność wrodzona". To z kolei wielkoformatowe zdjęcia ze spektakli - adaptacji dzieł Gombrowicza – wystawionych przez łódzki teatr. Ekspozycję można było oglądać w holu głównym przez cały festiwal. W salach, gdzie odbywały się festiwalowe prezentowana była również wystawa 11 ujęć czyli Tadeusz Różewicz w fotografii Elżbiety Lempp. Odbył się też spacer literacki. Przewodnikiem była historyczka Agnieszka Kuligowska. Blisko 50 osób udało się śladami braci Różewiczów. W programie znalazły się m.in. miejsca, gdzie Janusz, Stanisław i Tadeusz mieszkali, gdzie chodzili do szkoły. Nie zabrakło „Kinemy”, czyli kina, gdzie budziły się artystyczne pasje braci. Twórczość Stanisława Różewicza przypomniana została filmem "Nocny gość"

c) wykłady, panele, spotkania

Niektóre festiwalowe wydarzenia odbywały się w instytucjach zaprzyjaźnionych z Miejskim Domem Kultury. I tak wykładu prof. Jacka Kopcińskiego z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr” festiwalowa publiczność wysłuchała w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie poświęcone było porównaniu dwóch najważniejszych bohaterów Witolda Gombrowicza i Tadeusza Różewicza, czyli Henryka ze "Ślubu" i Bohatera z "Kartoteki". Odbył się też panel dyskusyjny Różewicz vs Gombrowicz w którym wzięli udział: literaturoznawca i teatrolog dr Joanna Lisiewicz, reżyser Magdaleny Miklasz, aktor i pedagog Jarosław Bielski, który na stałe mieszka w Hiszpanii, scenograf prof. Marek Chowaniec. Spotkanie poprowadziła prof. Barbara Osterloff, teatrolog, nauczyciel akademicki. Była to też okazja do wręczenia Jarosławowi Bielskiemu nagrody Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego za rozpowszechnianie kultury polskiej za granicą. Filmem „Nocny gość” przypomniano o Stanisławie Różewiczu.

d) warsztaty

W I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli, które poprowadziła dr Joanna Lisiewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, polonista. W zajęciach pod tytułem „Wściekłe wieszcze i jeden jeszcze albo Tadeusz Różewicz spółka z o.o.” wzięli udział poloniści z Radomska i powiatu a ich przedmiotem były poszukiwania atrakcyjnych form pracy z młodzieżą. Joanna Lisiewicz podzieliła się „dobrymi praktykami”. Młodzież z radomszczańskich szkół uczestniczyła z kolei w warsztatach teatralno - scenograficznych pod hasłem „On sobie leży, a czas leci” prowadzonych pod kierunkiem prof. Marka Chowańca z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W projekcie wzięli też udział studenci trzeciego roku Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Punktem wyjścia były fragmenty dramatu „Kartoteka”, efektem warsztatów była etiuda filmowa i wystawa zdjęć z realizacji zajęć. Odbyły się wszystkie zaplanowane warsztaty. Z myślą o najmłodszych zorganizowano zajęcia „Jak powstaje książka” – warsztaty dla dzieci w Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich. Warsztaty przeprowadzono w najstarszej radomszczańskiej drukarni, gdzie od roku działa muzeum. Dzieci w praktyce przekonały się jak wygląda proces tworzenia książki. Po zajęciach każdy z jego uczestników trzymał własnoręcznie zrobiony notes.

e) koncerty

Z programem muzyki filmowej wystąpił Steve Nash, na scenie towarzyszyli mu DJ Funktion, Pan Jaras, Pinky Loops Quartet oraz Maksymilian Łapiński. Muzycy połączyli muzykę klasyczną i tzw. turntablism, czyli tworzenie dźwięków na płycie winylowej. Koncert „Steve Nash oraz Dj Funktion, Pan Jaras Pinky Loops Quartet” wypełniły autorskie aranżacje muzyki filmowej stanowiącej klasykę kina zarówno polskiego, jak i zagranicznego, przeplataną klasyczną muzyką w elektronicznej odsłonie oraz najbardziej znanymi motywami z płyty „Out of fade” nagrodzonej m.in. "Mateuszem" Trójki. Muzycy wykonali również swoje wersje kompozycji Stanisława Moniuszki – którego w tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin – jak Halka, Dumka i Prząśniczka. Steve Nash a właściwie Kacper Nowak jest, polskim DJ -em, remikserem, producentem muzycznym, kompozytorem i pianistą. Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej. Współpracował z wykonawcami muzyki, jak np. O.S.T.R., Małpa, Grubson, a w ramach Męskiego Grania 2016 także z Tomaszem Organkiem, Dawidem Podsiadło czy z O.S.T.R.-em. Twórca projektu Steve Nash Turntable Orchestra - nowatorsko łączącego muzykę klasyczną z elektroniką i jazzem, z wykorzystaniem orkiestry i turntablizmu. Projekt ten został nagrodzony w 2017 r. Nagrodą Muzyczną Programu Trzeciego – „Mateusz” w kategorii muzyki rozrywkowej - „Debiut”.

f) konkursy

Rozstrzygnięto XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza. W tym roku w  dwuetapowym konkursie wzięło udział 85 debiutantów. Jury w składzie: Bohdan Zadura, Dorota Koman i Ireneusz Kaczmarczyk zdecydowało, że zwycięzcą konkursu jest Wioletta Ciesielska z Kocierzewa Południowego. Główną nagrodą jest wydanie przez Miejski Dom Kultury debiutanckiego tomiku wierszy pt. „Krańcówka”.

Scroll to Top