Różewicz Open Festiwal 2018

Różewicz Open Festiwal 2018

ROK 2018

Różewicz Open Festiwal trwał od 3 do 9 października. Organizatorami festiwalu byli: Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku partnerami festiwalu byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, szkoły: I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabianiego w Radomsku, II Liceum im. K.K. Baczyńskiego w Radomsku i Zespół Szkół Ekonomicznych. Wsparcia udzieliła Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, PGE Polska Grupa Energetyczna, Ardagh Group, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Prezentacje teatralne:

Podczas festiwalu zaprezentowały się zarówno zawodowe jak i amatorskie grupy teatralne. Przez siedem festiwalowych dni widzowie oklaskiwali następujące prezentacje:

-„Na czworakach” w wyk. Teatru Polonia w Warszawie, reż. Jerzy Stuhr (sala widowiskowa MDK). Głośny spektakl w reżyserii Jerzego Stuhra, który gra też główną rolę. Przedstawienie nie przypadkowo pokazano 9 października. To dzień urodzin Tadeusza Różewicza. Sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury wypełniona była do ostatniego miejsca, a publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco.

-„Świadkowie” - spektakl w wyk. Teatru „Barakah” w Krakowie, reż. Piotr Jędrzejas (sala widowiskowa MDK). Interpretacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych dramatów T. Różewicza „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja”. Kiedyś przed laty dla Anety Wirzinkiewicz i Marcina Kalisza był to spektakl dyplomowy. Po latach wrócili do tekstu Tadeusza Różewicza, już jako dojrzali artyści. Teraz pokazali go w Radomsku. Widownię zbudowano na scenie, dzięki temu widzowie mieli bardzo bliski kontakt z artystami. Publiczność była integralną częścią widowiska.

-„Kartoteka rozrzucona” - spektakl w wyk. Teatru Studio w Warszawie reż. Radosław Rychcik (sala widowiskowa MDK). Na scenie plejada aktorów i najnowsza interpretacja dramatu Tadeusza Różewicza. Nowatorska forma i poszukiwanie kolejnych pól interpretacyjnych. Chyba najbardziej znany tekst wielkiego dramaturga odczytany na nowo. Widzowie obejrzeli spektakl multimedialny gdzie gest, słowo, mimika dawały pole do poszukiwań indywidualnych interpretacji przesłania dramaturga.

-„Skąd się bierze zło ?” - czytanie w wyk. Sceny Poezji, reż. Małgorzata Wesołowska (sala kameralna MDK). Wiersze Tadeusza Różewicza w wykonaniu radomszczan, którzy nie są zawodowymi aktorami. Recytatorzy reprezentujący różne pokolenia przedstawili własne interpretacje wierszy poety. W bogatym programie znalazły się utwory, w których Tadeusz Różewicz zadawał pytania o sprawy najistotniejsze: wiarę, życie, śmierć. Kameralne spotkanie z festiwalową publicznością było wyjątkowym obcowaniem z tekstami wielkiego artysty.

-„Głodomór” - monodram w wyk. Kamila Suszczyka, reż. Michał Rzepka (sala kameralna MDK). Wykonawca, Kamil Suszczyk właśnie kończy wydział aktorski warszawskiej Akademii Teatralnej, przygotował monodram na podstawie tekstu „Odejście Głodomora” Tadeusza Różewicza. Spektakl powstał specjalnie na Różewicz Open Festiwal. Kamil Suszczyk dał popis gry aktorskiej. Przeobrażał się, stwarzał kolejne postacie, prowokował i skłaniał do refleksji. Publiczność długo nie chciała wypuścić go ze sceny.

Wystawy:

Różewicz Open Festiwal był też okazją do zaprezentowania wystaw tematycznie związanych z bohaterami ROF. I tak w tym roku oglądać można było następujące wystawy:

-Wystawa ze zbiorów MDK poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi (zdjęcia, rękopisy, wielkoformatowe prezentacje) – eksponaty przekazało Muzeum Literatury w Warszawie – hol dolny MDK

-„Zawsze fragment. Tadeuszowi Różewiczowi - Teresa Kępowicz” - wystawa obrazów Teresy Kępowicz (galeria MDK). Przez cały festiwal w galerii Miejskiego Domu Kultury oglądać można było wystawę Teresy Kępowicz „Zawsze fragment. Tadeuszowi Różewiczowi - Teresa Kępowicz”. Artystka słowem i obrazem przywołała „karkonoski” okres twórczości Tadeusza Różewicza. Obok obrazów prezentowane były również wiersze Tadeusza Różewicza, które stanowiły inspirację dla artystki.

-„Ulotność. Tadeusz Różewicz -prywatnie” - wystawa zdjęć Janusza Stankiewicza (hol Miejskiej Biblioteki Publicznej). Autor był jednym z nielicznych artystów, którym Tadeusz Różewicz pozwolił sfotografować się w zupełnie prywatnych, domowych sytuacjach. Blisko 30 fotografii przez dwa tygodnie oglądać można było w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na zdjęciach artysta uwiecznił Tadeusza Różewicza i jego świat. Widzimy poetę, który pracuje w ogrodzie, siedzi na ławce z żoną, spaceruje. Na wystawie znalazło się też kilka artystycznych, nostalgicznych portretów.

-„Różewicz – Radomsko – Retrospekcja” – pokonkursowa wystawa fotografii (hol MDK). W tym konkursie oceniano głównie pomysłowość i wyobraźnię. Cel był jeden. Spróbować odnaleźć ślady braci Różewiczów. Mogły być to miejsca zupełnie nieoczywiste, domowa biblioteczka, stare albumy, czy zakątki Radomska, Polski związane z braćmi. Organizatorzy konkurs zorganizowali po raz pierwszy. W holu MDK zaprezentowano pokonkursową wystawę.

Koncerty:

Muzyka filmowa to stały element festiwalowego programu. W tym roku zaproszono widzów na koncert orkiestrowy.

- „Koncert muzyki filmowej” w wyk. Galicyjskiej Orkiestry Straussowskiej „Obligato” (sala widowiskowa MDK). Orkiestra pod batutą Jerzego Sobeńko wykonała kompozycje m.in.
W. Kazaneckiego, W. Kilara, M. Lorenca. To była muzyczna podróż przez style i tonacje. Orkiestra zagrała muzyczne standardy jak również utwory mniej znane. Każdą prezentację poprzedzało krótkie wprowadzenie, dzięki czemu koncert ułożył się w zgrabnie opowiedzianą muzyczną filmową historię.

Spotkania:

Bardzo ważnym punktem festiwalu są kameralne spotkania z ludźmi kultury. Publiczność nie tylko słucha, ale ma też szansę, by włączyć się w rozmowę. W tym roku zorganizowano dwa panele dyskusyjne.

- „Stanisław Różewicz i scenarzyści” - spotkanie z Marcinem Filipowiczem i Piotrem Śmiałowskim (czytelnia MBP). Festiwalowa publiczność posłuchała rozmowy z animatorem kultury Marcinem Filipowiczem i dziennikarzem Piotrem Śmiałowskim. Głównym bohaterem spotkania był Stanisław Różewicz. Animator kultury i dziennikarz rozmawiali o twórczości Stanisława Różewicza. Uzupełnieniem spotkania była projekcja filmu „Głos z tamtego świata”.

- „W kręgu dramatu” - forum (sala kameralna MDK, wstęp wolny). Czy pisanie dramatów jest w modzie? Czy Tadeusz Różewicz ma swoich następców, a może naśladowców? Dlaczego utwory wielkiego pisarza są tak rzadko wystawiane? Jaki jest sposób by ocalić je od niepamięci? Zaproszenie do rozmowy na te właśnie tematy przyjęli: Bronka Nowicka - laureatka literackiej nagrody Nike, literaturoznawca Joanna Lisiewicz i aktor Wojciech Pszoniak.

Konkursy:

W tym roku zorganizowano dwa konkursy: literacki i fotograficzny A były to:

- "X Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza". Stały punkt festiwalu. Tym razem jubileuszowy. Na konkurs spłynęło ponad 100 zestawów wierszy, nie tylko z Polski,
ale też z różnych zakątków Europy. Nagrodą jest wydanie debiutanckiego tomiku wierszy. Jury w składzie: Dorota Koman, Bohdan Zadura i Ireneusz Kaczmarczyk zdecydowało, że zwycięzcą będzie Ewelina Kuśka z Jastrzębia Zdroju. I to jej wiersze wydał Miejski Dom Kultury.

- "Różewicz – Radomsko – Retrospekcja" – konkurs fotograficzny. Zadanie polegało na tym, by sfotografować miejsca, zdarzenia, wspomnienia związane z braćmi Różewiczami. Efekty oglądać można było na pokonkursowej wystawie.

Warsztaty:

Festiwal to również możliwość bardzo bliskiego obcowania z twórczością braci. Organizowane podczas festiwalu warsztaty w sposób szczególny skierowane są do młodych ludzi, którzy mogli uczestniczyć w następujących zajęciach:

- „List do Ciebie” – warsztaty teatralno - scenograficzne (pracownia plastyczna MDK).

Warsztaty teatralno – scenograficzne dla młodzieży poprowadzili wykładowcy z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierownictwem Marka Chowańca, których finałem była interaktywna instalacja, jaka powstała z inspiracji tekstem J. Różewicza „List do Ciebie”.

- „Dzieciństwo – czas” - teatralny pokaz warsztatowy przygotowany przez Olgę Sawicką (sala kameralna MDK).

Punktem wyjścia było opowiadanie „Grzech” i wiersze Tadeusza Różewicza. Całość opracowała Olga Sawicka – nauczyciel akademicki, wychowawca studentów. Efekt można było obejrzeć
w sali kameralnej MDK.

- „Różewicz, czyli świat” - warsztaty literaturoznawcze z dr Joanną Lisiewicz (I LO im. F. Fabianiego, II LO im. K.K. Baczyńskiego). Dr Joanna Lisiewicz, literaturoznawca , wielka miłośniczka twórczości Tadeusza Różewicza, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim poprowadziła warsztaty, których punktem wyjścia był dramat „Pułapka”. Zrealizowano dwugodzinne zajęcia
w każdej ze szkół: w I Liceum Ogólnokształcącym i II Liceum Ogólnokształcącym.

Inne:

Ponad 100 osób wzięło udział w spacerze „Śladami braci Różewiczów”, który poprowadziła historyk Agnieszka Kuligowska. Spacer został zorganizowany we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych. Uczestnicy byli w m.in. w miejscu gdzie kiedyś stał dom w którym mieszkali Różewiczowie, szkoła do której chodzili bracia. Nie zabrakło przystanków przy muralach poświęconych Różewiczom, parku rzeźb i "Kinemy", gdzie rodziły się ich artystyczne inspiracje. Odbyła się również projekcja filmowa. W Miejskiej Bibliotece Publicznej widzowie obejrzeli film „Głos z tamtego świata” w reż. Stanisława Różewicza. Było to dopełnienie poprzedzającego projekcję panelu dyskusyjnego, w którym uczestniczyli animator kultury Marcin Filipowicz i dziennikarz Piotr Śmiałowski.

Scroll to Top