Różewicz Open Festiwal – 2013
ROK 2013
Program teatralny festiwalu to przede wszystkim spektakle. „Stara kobieta wysiaduje” w reż. Z. Chrzanowskiego w przejmującej kreacji Larysy Kadyrowej z Teatru Narodowego w Kijowie. Młody reżyser Jarosław Tumidajski przedstawił „Untitled”, premierowy projekt teatralny. Aktorka Magdalena Biegańska została zamknięta na dobę w wymyślonej przez scenografa Mirka Kaczmarka przestrzeni, wykonując zadania inspirowane utworami m.in. „Straż przyboczna”, „Trelemorele”.
Z twórczości T. Różewicza czerpali też młodzi wykonawcy. Spektakl „Wyszedł z domu” w reż. M. Rzepki rozpisany na 4 młodych aktorów został ciepło przyjęty przez radomszczańską publiczność. Na festiwal przyjechała grupa Teatr „Prawie Lucki” z Wejherowa, których łączy fascynacja utworami T. Różewicza. Przedstawili kolaż tekstów inspirowanych utworami T. Różewicza „Dzidzibobo”, „Nadpobudliwi”. Podejmując próbę zrozumienia współczesnego świata.
Mistrzowski pokaz monodramu „Belfer” w reż. M. Kwiecińskiego, w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka zakończył VI odsłonę Różewicz Open Festiwal. Po spektaklu W. Pszoniak wieloletni przyjaciel T. Różewicza, mówił o jego wpływie na swoje życie i wybory artystyczne. Dzielił się z publicznością podczas Warsztatów z Mistrzem swoimi doświadczeniami w pracy nad rolami, dyskutował o różnicach aktorstwa filmowego i teatralnego, zastanawiał się nad kondycją współczesnego teatru.
Salon poezji i muzyki wypełniły utwory T. Różewicza w mistrzowskiej interpretacji Wiesława Komasy „Rozrzucone”.
Tegoroczna edycja Różewicz Open Festiwal rozpoczęła się 26 września „Seminarium dla nauczycieli” Odkrywanie Różewicza. Była to próba zastanowienia się, jak przybliżyć młodzieży twórczość T. Różewicza, jak pokazać jakim bystrym obserwatorem rzeczywistości pozostaje.
Festiwal w swej części edukacyjnej zawierał panel dyskusyjny „Różewicz i teatr”, w którym naukowcy z Instytutu Sztuki PAN, Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, teatrolodzy skupieni wokół Pamiętnika Teatralnego dyskutowali o pozycji T. „Różewicza w teatrze”. Panel moderowała dr Maria Napiontkowa, głos zabrali: prof. Barbara Osterloff, prof. Jan Maciejowski, Agnieszka Koecher-Hensel.
Twórczość Braci Różewiczów obecna była podczas wydarzeń towarzyszących. Muzycznym wzbogaceniem festiwalu był koncert zespołu DagaDana. W swoim nowym projekcie muzycy sięgnęli po teksty Janusza Różewicza. Nagrali płytę „List do Ciebie”, której prapremiera miała miejsce podczas ROF w Radomsku. W repertuarze widzowie usłyszeli m.in. Sen, Tęsknię, Kino, List, Tango, Szumiała leszczyna, A na ostatek, Smak Twój. Interesująco wypadła wystawa Różewicz ReAkcje, w której prace inspirowane twórczością Różewiczów prezentowało radomszczańskie środowisko plastyczne. Zróżnicowane stylistycznie i tematycznie prace pokazali: Jacek Chrostowski, Iga Borowiecka-Grzywacz, Ewelina Hoffman, Lech Janas, Jakub Lesiński, Mateusz Lewczuk, Agnieszka Półrola, Zdzisław Wiatr, Marcin Wilkoszewski, Michał Wróblewski, Marzena Zacharewicz, Tomasz Zawadzki. Wystawę fotograficzną „Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja” udostępnił Wrocławski Teatr Współczesny.
Różewicz Open Festiwal został poszerzony o inne wydarzenia organizowane przez Miasto Radomsko, były to: „Rozmowa na „dobry” początek z Wojciechem Malajkatem”, projekcja filmu „Idąc spotykając” w reż. A.Krauze, spektakl „Kartoteka” Teatru Lalki i Aktora w Łomży, reż. Andrzej Rozhin , „Ja im jeszcze pokażę. Hommage 'a Różewicz” w reż. P.Lachmana, Głośne czytanie „Próba rekonstrukcji” w reż. M. Dębicz przedstawili: Jerzy Trela i Adam Ferency. Akademię teatru, czyli warsztaty dla młodzieży prowadzili Anna Zagórska – dziekan Wydziału Aktorskiego ATW w Warszawie i Przemysław Bluszcz . Rozstrzygnięto V Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Różewicza, na który nadesłano 189 pięciotekstowych zestawów z Polski, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i USA. Podczas konkursu na Etiudę Filmową „Piekło i niebo”. Efektem ROF jest edukacyjne przedsięwzięcie ogłoszone przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Podczas festiwalu ogłoszono konkursy edukacyjne dla nauczycieli. Tłumaczenie utworów Tadeusza Różewicza na języki obce, Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych z wykorzystaniem utworów Tadeusza Różewicza, Malowane obrazy poetyckie inspirowane poezją Tadeusza Różewicza.
Przewodniej idei Różewicz Open Festiwal „Życie przeżywa się, idąc spotykając” odpowiadały zaproszone spektakle, spotkania z gośćmi podczas, których zastanawialiśmy się co jest dla nas ważne, istotne, jak z otaczającej nas bylejakości wybrać rzeczy wartościowe, poruszające. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp był wolny. . Festiwalowe wydarzenia odbywały się w Miejskim Domu Kultury, Muzeum Regionalnym i Miejskiej Bibliotece Publicznej.