Różewicz Open Festiwal 2008

obrazek

Po długiej przerwie, w 2008 roku, odbyła druga edycja Festiwalu Twórczości Braci Różewiczów „3 x Różewicz”. Organizatorzy, Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku, przygotowali Festiwal przy współudziale Narodowego Centrum Kultury w Warszawie oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Od 11 do 13 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku prezentowano twórczość i postaci Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów.

11 października dr Zygmunt Machwitz z PWSTiTV w Łodzi opowiedział o Kinie Stanisława i Tadeusza Różewiczów, a po wykładzie otwarto wystawę plakatów do spektakli Tadeusza Różewicza ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. O godz. 18.00 odbyła się premiera spektaklu „Starszy brat – rzecz o Januszu Różewiczu” w wykonaniu Grupy Teatralnej MDK, po inscenizacji wyświetlono film Stanisława Różewicza „Nasz starszy brat”.

Następnego dnia, pod kierunkiem Andrzeja Dębkowskiego – poety, krytyka literackiego – przeprowadzono warsztaty literackie. Uczestnicy warsztatów poznali techniki literackie, analizowali i interpretowali teksty Tadeusza Różewicza oraz zaprezentowali własne wiersze. Drugi dzień Festiwalu zamknął spektakl „Kartoteka” Tadeusza Różewicz w wykonaniu aktorów Teatru Zagłębia z Sosnowca w reż. Julii Wernio.

13 października odbyła się projekcja filmu poświęconego życiu i twórczości Stanisława Różewicza – „Idąc, spotykając…” oraz spotkanie z reżyserem Antonim Krauze. Ostatnim punktem
w programie Festiwalu były projekcje filmów Stanisława Różewicza: „Mąż pod łóżkiem” i „Kobieta w kapeluszu”.

Scroll to Top
Skip to content